Kdo je Urza?

Urza na HCPP17

O mně

Jsem autorem první české knihy o anarchokapitalismu a asi tisíce libertariánských textů na webu i v tištěných médiích. O svobodě, etice, volném trhu, ekonomii a roli státu ve společnosti nejen přes deset let čtu, přemýšlím a píši, ale též přednáším (zejména v rámci svého populárního cyklu Anarchokapitalismus v Paralelní Polis, ale také ve školách i na mnoha konferencích), natáčím videa a přijímám pozvání do různých pořadů či panelových diskusí, kde hájím svobodu jednotlivce.

S partnerkou Terezou tvoříme Svobodný přístav; vedeme český a slovenský Institut Ludwiga von Misese, jenž jsem založil spolu s dalšími anarchokapitalisty; vytvářím Stoky Svobodného přístavu, Kanál Svobodného přístavu i stránky Urza.cz; patřím do předsednictva spolku Svoboda učení; aktivně spolupracuji s mnoha libertariánskými iniciativami prosazujícími osobní i ekonomickou svobodu a píši články pro několik webů zabývajících se naší společností a jejím fungováním.

Oblíbená témata

Urza v Intitutu kryptoanarchie

Jedním z mých dvou ústředních témat je princip neagrese a s ním související konzistentní systém negativních práv založených na právech vlastnických, jenž dává prostor k nikdy nekončícímu zkoumání a posuzování fungování státu z hlediska etiky.

Druhým zásadním tématem je vzájemně dobrovolné vzdělávání versus indoktrinace státní propagandou skrze školství. Jak můžeme o státu kriticky uvažovat, když se jej nejprve naučíme uctívat? Hymna, vlajka, státní znak, podobizna prezidenta – to jsou symboly nejrozšířenějšího náboženství současnosti, totiž etatismu.

Urzova přednáška

Cesta k anarchokapitalismu

Když mi byla před mnoha lety poprvé představena myšlenka svobodné volnotržní společnosti bez státu, okamžitě jsem ji odmítl. Diskutoval jsem s anarchokapitalisty; vždyť taková utopie nemůže nikdy fungovat. Abych jim mohl oponovat, začal jsem téma studovat. Po čase jsem začal psát článek s cílem ukázat, že společnost řízená státem je spravedlivější než ta volnotržní; pracoval jsem s argumenty, oponoval si, přepisoval, škrtal… až z textu po několika měsících vzešel pravý opak zamýšleného. A asi od té doby se považuji za anarchokapitalistu.

Dnes vedu dialog s těmi, kdo anarchokapitalismus z různých důvodů odmítají. V těchto debatách stále nalézám nové nezodpovězené otázky týkající se principu neagrese, jimiž se pak mohu zabývat. Ačkoliv se to ne vždy povede, věřím, že by spolu lidé měli diskutovat vlídně a učit se jeden od druhého. Svět je totiž nádherné místo k životu; tak se snažme dělat jej ještě krásnějším.

Krom anarchokapitalismu…

Urza u moře

Pocházím z Plzně, města mého srdce, kde jsem navštěvoval matematickou třídu Mikulášského gymnázia; pak jsem na MFF UK vystudoval informatiku s přesahem do matematiky, ekonomie a pedagogiky. Živí mě vývoj software. V tomto oboru jsem během studia i pár let poté podnikal a programování (i matematiku) též učil na soukromém gymnáziu v síti EDUCAnet i kurzech pro dospělé. Po celou dobu však bylo těžištěm mé práce především samotné programování.

Vychoval jsem tři děti. Věřím v Boha; ne však v papeže. Čas, který náhodou nestrávím anarchokapitalistickými a libertariánskými aktivitami, rád věnuji rodině, přátelům, paraglidingu či svému kabrioletu značky Alfa Romeo.

Zobrazit krátké shrnutí ve třetí osobě
(bio pro konference)
Urza je anarchokapitalistický autor; napsal asi tisíc libertariánských textů na web i do tištěných médií a první českou knihu o anarchokapitalismu. O svobodě, etice, volném trhu, ekonomii a roli státu ve společnosti nejen přes deset let čte, přemýšlí a píše, ale též přednáší, natáčí videa a je zván do různých pořadů i panelových diskusí. Spolu s partnerkou Terezou tvoří Svobodný přístav; vede český a slovenský Institut Ludwiga von Misese, jehož je spoluzakladatelem; patří do předsednictva spolku Svoboda učení a aktivně spolupracuje s mnoha libertariánskými iniciativami. Více o něm naleznete na stránkách Urza.cz.
Zavřít